Cfare duhet ta surprizoje Ambasadoren Amerikane ne Tirane

Ambasada Amerikane reagoi pasditen e sotme kur pa qe presidenti Meta valeviti flamurin amerikan. Ne nje qendrim qe nuk kishte as argument e as arsye per te reaguar, pasi shpjegimin e dha vete presidenti para se ta merrte ne dore ate, Meta tha se e valeviste kete flamur ne respekt te shqiptareve qe jetojne ne amerike, Shoqerise Vatra dhe ne respekt ne kongresmenit amerikan Elio Engel i cili eshte nje mik i ngushte i vendit tone. Me sa duket Ambasadorja nuk e ka pasur mendjen kur presidenti e deklaoi kete, e mira eshte qe kur vendos te ndjekesh dicka ose ndiqe deri ne fund ose mos e ndjek fare me mire sepse krijohen habi te tilla.

Me flamurin amerikan ne kemi arritur shume c’ka si Shqiptare, fale atij flamuri dhe presidentit qe e mbronte ate flamur ne sot jemi Shteti Shqiptar, me ate flamur ne dore sollem edhe demokracine. Po me ate flamur u be edhe Kosova Shtet i Pavarur, me ate flamur u futem edhe ne NATO. Amabasadorje nuk i di te gjitha, pasi atehere kur vendi yne futej ne NATO, nuk e lidhte asgje me Shqiperine, por duhet ta mesoje se ai burri qe para tre ditesh tha ne Rusi se “Ne e zgjedhem NATON, nuk eshte se na detyruan” eshte eshte bash sic e ke thene. Ka qene pikerisht ai burre dhe nje lukuni tjeter “burrash” qe i ka nga pas, qe kur ne ishim ne negociata per ne NATO, ai bertiste: Ce duam NATO-n, ajo nuk na jep buke. Sic ne te nje njejten klidhje histerike beri edhe per liberalizimin e vizave.

Ky paragrafi i dyte duhet ta habise me shume ambasadoren Amerikane, sepse sigurisht qe keto me lart nuk di. Flamuri amerikan per shqiptaret por edhe per mjaft popuj te tjere eshte si me qene flamuri i tyre. Ambasadorja duhet te surpizohet nese ai nuk valevitet me, sic nje ish drejtues i saj, u habit kur kjo i ndodhi ne lidjen e mesme, kur ai qe e valeviste flamurin, e la ne mes te rruges. Ndaj ajo duhet te jete me shume e gezuar qe kjo ndodh ende ne kete vend Ballkanik ku nuk ka asnje proamerikan veq Shqiperise.

Leave a Reply